Video

Burun Tıkanıklığı ve Kulak Sorunları

Düşük nem, kuru hava ve kapalı ortam havadaki bakterilerin artmasına, uçağın kalkışı ve inişi sırasındaki basınç değişiklikleri sinüs problemlerine neden olabilir. Uçuşların sinüsler üzerindeki olası olumsuz etkilerini en aza indirmek için önlemler alabilirsiniz.

Uçuşta burun tıkanıklığı

Uçuşta Burun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı uçağın kalkışı ya da inişiyle doğrudan ilişkili değildir. Kabinde burundan nefes almayı olumsuz etkileyecek düzeyde basınç değişikliği olmaz.

Uçuşta hava sirkülasyonu

Uçuşta Hava Sirkülasyonu

Havalandırmadan çıkan ve kabin içinde dolaşan havanın nem oranının düşük olması (kuru hava) burun tıkanıklığını artırabilir.

Burun tıkanıklığına iyi gelen ilaçlar

Burun Tıkanıklığına İyi Gelen İlaçlar

Alerji nedeniyle burun tıkanıklığı söz konusuysa doktorunuzun önermesi durumunda ilaç kullanabilirsiniz. Uçuştan bir saat önce antihistaminikler (alerji hapları) alınabilir. Ayrıca içinde dekonjestan bulunan burun açıcı sprey ve psödoefedrin içeren haplar da burun tıkanıklığına iyi gelir. Bu ilaçların da uçuştan bir saat önce alınması gerekir.

Burun tıkanıklığına iyi gelen doğal yöntemler

Burun Tıkanıklığına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Sıcak içeceklerin buharını burna çekmek, 5-10 bardak su içmek burnun nemlenmesini sağlayarak tıkanıklığı geçirir ya da azaltır. Mentollü şekerler ve sakızlar burun etlerini küçülterek rahatlama sağlayabilir.

Burun spreylerinin kullanılması

Burun Spreylerinin Kullanılması

Dekonjestan içeren burun spreylerinin uçuştan yarım saat önce sıkılması gerekir. 2-3 saati aşmayan kısa mesafeli uçuşlarda spreyin etkisi devam edeceği için genellikle bir doza daha gerek kalmaz. Uzun mesafeli uçuşlarda sprey kullanımı gerektiğinde 2-3 saat sonra tekrarlanabilir. Doktorunuz kortikosteroidli spreyleri kullanmanızı öneriyorsa uçuştan yaklaşık 1 hafta öncesinden kullanmaya başlamanız gerekir. 

Burun tıkanıklığı durumunda içecek tüketimi

Burun Tıkanıklığı Durumunda İçecek Tüketimi

Bitki çayları, maden suyu ve su tüketimi sağlığınız açısından konforlu bir seyahat deneyimi yaşamanızı sağlar.

Burun tıkanıklığını artıran ilaçlar

Burun Tıkanıklığını Artıran İlaçlar

Diüretik türü idrar söktürücü ilaçlar burunda kuruluğa ve tıkanıklığa neden olabilir. Ayrıca sildenafil sitrat etken maddeli ilaçlar ve doğum kontrol ilaçları da burun tıkanıklığına yol açabilir.

Burun tıkanıklığı durumunda kaçınılması gerekenler

Burun Tıkanıklığı Durumunda Kaçınılması Gerekenler

Şiddetli burun çekme ve sümkürme burun tıkanıklığına iyi gelmez. Ancak uçağın kalkışı sırasında şiddetli burun çekerek sinüslerdeki hava basıncı dengelenebilir ve sinüslerde oluşan ağrılar azaltılabilir. İniş sırasında Valsalva manevrası gibi manevralar hava basıncını dengelemeyi sağlar.

Çocuk ve bebeklerde burun tıkanıklığı

Çocuk ve Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebeklerin burnu okyanus suyu ya da tuzlu suyla saat başı veya daha sık aralıklarla nemlendirilebilir. 3 yaşından büyük çocuklarda doktor önerisiyle psödoefedrinli şuruplar ya da dekonjestanlı spreyler de kullanılabilir.

Burun tıkanıklığında doktor muayenesi

Burun Tıkanıklığında Doktor Muayenesi

Uçuştan sonra 24 saati geçmesine rağmen burun tıkanıklığı ya da baş ağrısı devam ediyorsa doktora başvurulması gerekir.